Перший професійний театр ляльок в Україні Друк

Історія становлення професійного театру ляльок в Україні тісно пов'язана з Черніговом і іменем Віктора Олександровича (Фрідріха Карла) Швембергера, якого в 1919р. доля закинула до нашого міста. Тут йому запропонували очолити драматичну студію. Віктор Олександрович працював над виставами, займався зі студійцями і одночасно намагався захопити їх театром ляльок. Згодом з числа студійців сформувалася група лялькарів, до якої входив – В.Моліванський, Г.Лукашевич, О.Ловченовська, а також молодий талановитий скульптор Г.Нерода, художник –А.Ржезнікович. Вони і склали творче ядро Чернігівського театру ляльок СОЦВОСА (Соціалістичного виховання). Днем народження театру можна вважати 20 лютого 1921р., коли він отримав офіційний статус першого професійного театру ляльок в Україні. В.Швембергер мріяв про театр на сцені якого ляльки зіграють вистави за творами М.В.Гоголя, Ж.Б.Мольєра, А.П.Чехова, де народний Петрушка гармонійно співіснуватиме з героями класичної драматургії.

Колектив отримав невеличке власне приміщення – всього 80 місць, а його перші вистави:»Комедія народного Петрушки», «Червона Шапочка», «Ревнощі Бурбульє» (Ж.Б.Мольєра), схвально прийняла чернігівська публіка. Рецензент писав у місцевій газеті «… три переглянуті мною вистави складають враження цілком закінчених художніх постановок, а декораціям міг би позаздрити любий великий театр. Ляльки, виготовленні для «Ревнощі Бурбульє» скульптором Неродой яскраво характерні для героїв Мольєра, і вирізані з дерева з великою художньою технікою. Загалом театр залишає приємні враження, а тому побажаємо молодим художникам, що гуртуються біля цього театру, продовжувати свою справу, проявляючи нові творчі форми» (газета «Красное знамя» за 1922р.).

Чернігівський театр СОЦВОСА став першим державним театром ляльок в Україні, на його сцені були зіграні перші вистави для дітей і

дорослих, здійснена постановка оригінальної п'єси, написаної спеціально для театру ляльок – «Горицвіт» В.Швембергера.

Влітку 1922р. Швембергер поїхав до Москви. Непересічна особистість, талановитий актор, режисер, організатор (В.Швембергер брав участь в організації Театру дитячої книги ім.Халатова – зараз Московський театр ляльок, Московського обласного театру ляльок, Киргизького державного театру ляльок в м.Фрунзе), як драматург Віктор Швембергер написав близько тридцяти п'єс для театру ляльок. Одна з них його п'єс «Марійка та Ведмідь» (режисер – засл.артист України В.Гольцов) уже багато років поспіль з успіхом йде на сцені нашого театру.


Віктор Олександрович Швембергер
 

Наши новости

  • Приглашаем в театр на новогодние праздники!
  • 17,18 грудня Святий Миколай завітає до театру
  • Благодійна вистава «Вовченятко з казкової торби»

Актуальна тема

Актуальна тема

У 2006 році комісія Чернігівської облдержадміністрації, за дорученням секретаріату Кабінету Міністрів України, обстежила умови для творчої праці колективу театру ляльок імені О. Довженка і умови забезпечення вистав для дітей. За підсумками перевірки з’ясувалося, що приміщення та інженерні мережі не відповідають нормативним вимогам, а умови не відповідають сучасним вимогам .

Враховуючи соціальну важливість проблеми у 2007 році було виділено 150 тис. грн.. з обласного бюджету на створення проекту реконструкції театральної будівлі.

З 2008 року такий проект існує, як і згода Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини на реконструкцію з надбудовою мансардного поверху.

У квітні 2010року Міністерством фінансів України були надані роз’яснення про можливість використання коштів стабілізаційного фонду для вирішення реконструкції будівлі театру ляльок імені О. Довженка.

 


У 2006 році вступило в дію доручення секретаріату Кабінету Міністрів України щодо реконструкції приміщення нашого театру. Затверджено і проект майбутнього театру ляльок імені Олександра Довженка (на фото). Це має бути справжній палац казок, чудовий і зручний для всіх.